Hizmetlerimiz

Firma olarak sunduğumuz hizmetler

Stator sargı yanmalarının meydana gelmesi tek bir nedene bağlı değildir. Elektrik dalgalanmaları, fazlardan birinin kesilmesi, kontaktör arızaları gibi bir çok neden sargı yanmalarına neden olmaktadır. Bu nedenler aşağıda daha detaylı olarak belirtilmiştir.

Sample Image

Stator ve rotor kısa devre kontrolüne tabi tutulacak. Kısa devre tespit edildiği taktirde tarafınıza rapor edilecektir. ( Kısa devre kontrolü stator ve rotor tamamen temizlendikten sonra prüflex kullanılarak yapılır. )

ÇALIŞMA SİSTEMİ VE DURUMU RAPORLARI - Motor sargılarında başlıca 5 tip arıza bulunmaktadır.

  • Topraklama hataları: Faz ile toprak veya bobin ile toprak arasındaki izolasyon zayıflığı
  • Bobinler arası kısa devre: Aynı fazda bobinler arası kısa devre
  • Spirler arası kısa devre: Aynı bobinde bulunan spirler arasında bulunan kısa devre  
  • Fazlar arası kısa devre: Farklı fazlardaki bobinler arası kısa devre  
  • Spirler arasındaki endüktans.

 

Uygun sarım sayısında ve uygun kalitedeki spirlerden oluşmuş bobinler yine uygun şekilde motor içerisindeki yerlerini aldığında, fazlar arasında endüktans ve sonuç olarak da empedans değerlerinin dengede olması beklenir. Spirler veya fazlar arası kısa devre olması durumunda ise endüktansta değişmeler olacak ve bu da empedansın ve faz açısının fazlar arasındaki dengesini bozacaktır.

Sample Image

Rotor içerisinde bulunan kısa devre çubuklarında kırık veya çatlak sorunun olması durumu, kalkış anındaki zorlanmalara, aşırı ısınmaya vb. problemlere sebep olurlar. Çubuklardaki kırık veya çatlaklar stator ve rotorda endüktans kaybına neden olurlar. Çalışma esnasında bu durum titreşime ve rotor çubuklarını saran bir ısınmaya neden olur. Bu da sonuçta diğer çubuklarda da benzer sorunların oluşması için zemin hazırlar.
 
 Bu tip rotor ve stator arızalarından dolayı oluşacak zaman ve iş gücü kaybını engellemek için stator ve rotor Prüfrexle teknik ölçüme tabi tutulur. Ölçümlerimiz sonucu kısa devre tespit edilen statorların sarımları yapılmaması tavsiye edilmektedir.
 
 Sargı hataları izolasyonun yaşlanmasına, kirliliğe, aşırı ısınmaya, iki faza kalmaya, hasarlı bobin veya malzeme kullanılmasına, laminasyona veya fazlar arasındaki balanssızlığa bağlı olarak oluşabilir. Bu arızaların büyük bir kısmı zamanla da oluşabilecek türdendir. Firmamız tarafından sarımı yapılan statorlar teslim edilmeden önce yukarıda belirttiğimiz 5 ana madde altında topladığımız arıza durumlarına karşı test edilirler. Bilindiği üzere, IEEE 43-2000 Standartlarında önerilen en az izolasyon direnci 5 Meg-ohm' dur. Firmamız tarafından sarımı yapılan statorlarda ölçülen izolasyon direnci nominal değerlerin de üzerindedir. Ve tüm bu teknik ölçümler hassas elektronik cihazlarımız ile yapılmakta, sorunsuz çalışır vaziyette teslim edilmektedir.

STATOR SARIMINDA KULLANILAN MALZEME KRİTERLERİ

Statorlar ISO 9002 ve TSE belgeli KAVİ bobin teli kullanılarak sarılır.Statorlarda son kat kullanılan izolasyon malzemesi kesinlikle dökülme yapmayan, hava kurumalı, kırılma - çatlama yapmayan özel kimyasal karışımdır.Stator izolasyonu olarak yanmaz cam elyaf avrupa presbant kullanılmaktadır.

DETAYLAR

Kompresörler atölyemize teslim edilecek ve yine atölyemizden teslim alınacaktır.Thermistorlerimiz INT69 Motor Protect uyumludur. Özel thermistor isteklerinizi ayrıca belirtiniz.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

0212 4932540

MAIL

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

CEP TELEFONU

0542 7454508